SBB
  • POČETNA
  • VIJESTI
    • Saopćenja
    • Intervju
    • Aktuelni javni konkursi
  • O NAMA
    • Statut SBB-a
    • Politika SBB-a
    • Naši ljudi
      • Predsjednik
      • Predsjedništvo
      • Kantonalne organizacije
        • Lokalne organizacije
      • Brčko Distrikt
      • Republika Srpska
      • Parlamentarci
        • Poslanici i delegati PSBiH
        • Zastupnici i delegati Parlamenta FBiH
      • Načelnici
      • Vijećnici
  • PODRŽI SBB
  • UČLANI SE
No Result
View All Result
SBB
  • POČETNA
  • VIJESTI
    • Saopćenja
    • Intervju
    • Aktuelni javni konkursi
  • O NAMA
    • Statut SBB-a
    • Politika SBB-a
    • Naši ljudi
      • Predsjednik
      • Predsjedništvo
      • Kantonalne organizacije
        • Lokalne organizacije
      • Brčko Distrikt
      • Republika Srpska
      • Parlamentarci
        • Poslanici i delegati PSBiH
        • Zastupnici i delegati Parlamenta FBiH
      • Načelnici
      • Vijećnici
  • PODRŽI SBB
  • UČLANI SE
No Result
View All Result
SBB
No Result
View All Result
Početna Vijesti

Prašović-Gadžo: Klub SBB-a predlaže vanredno usklađivanje minimalnih penzija od 5 posto

28 Juna, 2022
pod Vijesti
Podijelite na Facebook-uPodijelite na Twitter-uPodijeliti na LinkedIn-u

Zastupnica SBB-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Sanela Prašović-Gadžo najavila je za portal “Avaza” da će na današnjoj sjednici ovog doma klub SBB-a predložiti dva zaključka, od kojih se jedan odnosi na obnovu Partizanskog groblja u Mostaru, a drugim se zahtjeva vanredno usklađivanje penzija od pet posto za penzionere sa minimalnim penzijama, kako bi se olakšao život najugroženijih kategorija u vremenu poskupljenja cijena.

– Od Vlade FBiH se zahtijeva da u što kraćem roku razmotre mogućnosti i poduzmu aktivnosti na uspostavljanju fizičkog osiguranja ili sistema video-nadzora na lokaciji nacionalnog spomenika BiH – Partizanskog spomen-groblja u Mostaru – rekla je Prašović-Gadžo.

Partizansko groblje u Mostaru

U obrazloženju se navodi da je temeljem informacija objavljenih u printanim i elektronskim medijima, a koje se tiču vandalskog uništavanja nacionalnog spomenika Graditeljske cjeline Partizansko spomen-groblje u Mostaru, kada je polomljeno i uništeno oko 700 ploča, neophodno poduzimanje hitnih mjera u roku od 30 dana na sanaciji oštećenja i sprječavanju daljnjih vandalskih aktivnosti.

– Kako je Vlada FBiH dužna osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika, neophodno je da u ovom slučaju hitno reaguju i poduzmu sve potrebne radnje na sanaciji i organizaciji zaštitnih aktivnosti Partizanskog spomen-groblja u Mostaru – kaže Prašović-Gadžo.

Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, Partizansko spomen-groblje u Mostaru je svjedočanstvo antifašističkom otporu građana Mostara, te odbrani civilizacijskih i demokratskih vrijednosti i kao takav ovaj spomenik mora biti sačuvan.

– Zbog poskupljenja cijena osnovnih životnih namirnica, što predstavlja iznimno opterećenje za građane, a posebno za penzionere, mi ćemo tražiti od Vlade Federacije BiH da hitno i bez odlaganja izvrši vanredno usklađivanje minimalne penzije u iznosu od pet posto i da se obračun počne primjenjivati od avgusta 2022. godine. To znači da bi najugroženiji, a to je svakako populacija penzionera i to oni sa minimalnom penzijom, dobili određeno olakšanje. Mogli smo ići sa većim procentom, međutim njih je 220.000 u FBiH, pa kad smo izračunali koji je to iznos odlučili smo se ipak za ovaj iznos od pet posto – pojašnjava Prašović-Gadžo za portal “Avaza.

Kako kaže, ako bude novih poskupljenja nije isključena opcija ni novih inicijativa u narednih mjesecima za povećanje.

SBB-ovi ministri među najučinkovitijim

Govorila je i o izvještaju Vlade FBiH za prošlu godinu. 

– Kada pogledate izvještaj i procente, sva četiri SBB-ova ministra su odlično radili svoj posao, imaju izuzetnu učinkovitost i oni su među sedam najučinkovitijih ministara. Stoga nema razloga da SBB ne podrži ovaj izvještaj. Ono što je sigurno da nećemo podržati izvještaj Fonda za zaštitu okoliša. Nismo zadovoljni kako su radili, mnoge greške su napravljene, sredstva nisu adekvatno usmjerena, dio nije uopće usmjeren. 

Pitali smo i koja je svrha raspravljanja o izvještajima za 2020. godinu, zašto toliko kasne izvještaji:

– Na zadnje dvije sedmice sam zatražila da se dostavi izvještaj o radu RTV FBiH za 2020. i 2021. godinu. Na to se menadžment oglušio i ne žele da dostave te izvještaje još uvijek. Ako zastupnici ne traže izvještaje rijetko ti izvještaji budu i dostavljeni, čast izuzecima. Ovo je samo jedan primjer. Drugi razlog je što je mene kao zastupnika dočekalo 2018. godine jeste da prošli saziv ovog doma nije neke izvještaje dostavljao na dnevni red, pa smo mi raspravljali o nekom izvještaju, čini mi se, za 2014. godinu, što je apsurdno – zaključila je Prašović-Gadžo.

(Avaz.ba)

Prethodni članak

Javni konkurs za prijem u radni odnos na neodredjeno vrijeme, JU Dom zdravlja Gornji-Vakuf-Uskoplje, objavljeno u Dnevnom listu, 26.6.2022. godine

Idući članak

Javni konkurs za prijem u radni odnos u Opcini Tesanj, objavljeno u Dnevnom avazu, 28.6.2022. godine

NAJNOVIJE

KOVAČEVIĆ I BH TELEKOM SU OBAVEZNI OBJAVITI SVE TAJNE PODATKE O POSLU VRIJEDNOM VIŠE STOTINA MILIONA KM, KAKO BI SE SPRIJEČILO FINANSIJSKO SAMOUNIŠTENJE JEDNE OD NAJVREDNIJIH KOMPANIJA FBiH

prije 5 mjeseci

Građani traže povratak SBB-a, treba oporezivati bogate i podići plaće svima!

prije 5 mjeseci

SBB: Bećiroviću, nismo te izabrali da šutiš

prije 8 mjeseci

Šmit je uvrijedio sve Bošnjake, žrtve genocida i treba da se izvini

prije 8 mjeseci

VRIJEME JE ZA POLITIČKI POVRATAK SBB-a

prije 1 godina

U 35-toj godini, iznenada preminuo Semir Smajić, predsjednik SBB-a RS i Srebrenice

prije 2 godine
  • Početna
  • Vijesti
  • O nama
  • Podrži SBB
  • Učlani se
  • Kontakt
  • Impressum

© 2018 SBB - Sva prava pridržana

  • POČETNA
  • VIJESTI
    • Saopćenja
    • Intervju
    • Aktuelni javni konkursi
  • O NAMA
    • Statut SBB-a
    • Politika SBB-a
    • Naši ljudi
      • Predsjednik
      • Predsjedništvo
      • Kantonalne organizacije
      • Brčko Distrikt
      • Republika Srpska
      • Parlamentarci
      • Načelnici
      • Vijećnici
  • PODRŽI SBB
  • UČLANI SE